show

01 Kasım 2013

KURUTMALIKLARIM

Merhaba,
Mevsim kışa döndü artık.Bir çoğumuz kış hazırlıklarını bitirdi ve tam tekmil hazırız :)
Yaz tatilini Diyarbakır'da annemlerin yanında geçirdik.Bizim kış hazırlıklarımız kurutmalıklarımızı yapmamızla başlar. Patlıcanlar,biberler,domates kurutuldu :) Annemin, teyzemin ve annemin komşusu Halise'nin yardımları ile kurutmalıklar hazırlandı.Allah razı olsun onlardan.
Genelde 20-25 kilo yapıldığı için yardımlaşma olmadan olmaz,sohbet muhabbet olmadan o kurutmadan tat beklenmez. Sofralar açılır,her şey ortaya dökülür. Bir yandan patlıcanların içi oyulur,bir yandan iyi dilekler dilden dökülür. Biberlerin tohumları ayıklanır,içinde biriken sözler, dile gelipte söylenmeyen sözler söylenir. Bizim zamanımız da domateslerde bir başka olurdu denmesine rağmen domatesler dilimlenir kurutma için hazırlanır. Eskiler-yeniler, yaşanılan komik olaylar...o kadar muhabbet sohbet içinde yapılan kurutmalıklarında tadı bambaşka oluyor işte. Sonra o yakıcı ve kuru güneşe serilir, İçin için kuruması beklenir. En zahmetli patlıcanlar çabucak kurur. Ama işi kolay gibi görünen biberler ise sindire sindire kızara bozara kururlar.
Ben ne mi yaptım? Benim de elim değdi tabii ki ama lojistik destekte sağladım,getir götür,yemek işleri falan..:)
Biberlerin tohumları ayıklanır,iplere dizilip asılır.


Patlıcanlar eşit aralıklarla doğranıp,içi oyulduktan sonra iplere dizilir ve suda yıkandıktan sonra asılır.Patlıcan içleri doğranıp kurutulur.
 Domatesler dilimlendikten sonra bir çarşafın üzerine dizilir.Üstlerine bolca kaya tuzu döküldükten sonra kurumaya bırakılır.Arada arkalı önlü çevrilir. İyice kurumaları için iplere geçirilir, bir süre de öylece kurutulur.Ellerinize kollarınıza sağlık Annem,Teyzem. Huzurlu, mutlu günlerde yemek nasip olur inşallah.

5 yorum:

 1. Ellerinize sağlık Şenizcim kurununda tadı bir başka oluyor bizdede çok sevilir. Allah sağlıkla yedirmek nasip etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok severim.İnşallah Teşekkürler.

   Sil
 2. Ellerinize saglık,afiyetle yiyin Şeniz'cim.

  YanıtlaSil
 3. bu gün o biberlerden bana verdiklerin dolma olarak hayata gözlerini yumdu:)))) burcu

  YanıtlaSil