show

02 Ekim 2017

CEVİZLİ SUCUK

Merhaba..
Geçen gün annemle konuştuğumda cevizli sucuk yaptığından bahsetti. Annem, bilir ama yapmaz. Zahmetli gelir... :) eee dedim nasıl yaptın? anlat bakalım!. Yani ben hiiiççç sevmem :) öyle ki evde durmasını hiç hazmedemem...hemen bitsin isterim. :) Tüm aileye bu konuda nam salmışlığım var :(
Neyse;  biraz uğraştırıcı oldu ama YAPTIM :) Tabii zaman itibariyle çok geç oldu. İzmir şartlarında kuruması zor oldu. Şansıma hava bozdu falan..falan.. Annemin dediğine göre sıcak havada daha çabuk kuruyormuş..
Geçeyim tarife;


Yaklaşık 3 kilo kadar ceviz (Kabuklu) Taze olmasına gayret edin.
1,5 kilo Üzüm
6 yemek kaşığı kadar un
1 Su bardağı üzüm pekmezi
1 su bardağında bir parmak eksik toz şeker
1 su bardağı su
Cevizleri kırın. Bütün şekilde çıkarmaya gayret edin. Kalın ipe geçirin ki, kopma olmasın.İğne ile cevizleri tek tek ipe geçirin. Uzunluğu size kalmış.ben çok uzun yapmadım. Çünkü astığımda sorun olmasın diye..

Üzümleri tanelere ayırıp süzgeçin üzerinde sıkın.(Benim üzümlerden 6 su bardağı kadar suyu çıktı.)
Bir tencereye üzüm suyunu,suyu koyun, üzerine unu, şekeri ekleyin.Çırpıcı yardımı ile pişirmeye başlayın.Un topaklanmasın.Pekmezi de ilave edin. Ve koyulaşıncaya kadar pişirin. Rengi resimdeki gibi olacak, kıvamın koyu olması önemli.Yoksa akıp gidiyor.


Ilıkken tek tek iplere dizilmiş cevizleri batırın. Aynı işlemi biraz kuruduktan sonra tekrarlayın. Balkonda kurutma teline bağladım kuruması için. Altına poşet serdim onun üzerinde tepsi koydum ki bulamaç yerlere akmasın.
Bulamacı kalırsa puding gibi yiyebilirsiniz. ( Ben çok severim. ) Nefis oluyor.Kuruduktan sonra, unlayıp kaldırın.

Afiyet olsun.. :)2 yorum:

  1. Ellerinize sağlık Şeniz hanımcım:) Cevizli sucuk nefis görünüyor.

    YanıtlaSil
  2. Ben de denedim bu yıl ama benimkinde üzüm suyu yoktu. Böylesi ni de deneyeyim seneye. Çocuklar çok seviyorlar...Ellerinize sağlık

    YanıtlaSil