show

16 Şubat 2011

PANCAR SALATASI


Evimizin baş tacı Pancar. Nedir, faydaları nelerdir bir bakmak lazım...Bunun için ufak bir araştırma yaptım.

Pancar: Şeker pancarı ve kırmızı pancar en çok tüketilen türleridir. A, B, C veP vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır minerallerini içerir. Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır.

Pancarın Faydaları: Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırır. Şeker hastalığı ile vereme karşı koruyucudur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

Pancar Nasıl Kullanılır? Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Ancak, Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır.


1 kilo Pancar
Sirke ( ben Elma Sirkesi kullanıyorum )
Zeytinyağı
Tuz
Sarımsak (1-2 diş )

Pancarların kabukları soyulur.Tencereye suyu ve dörde bölünmüş pancarı koyduktan sonra haşlanmaya bırakılır.
Bir kaseye sirke (ölçü veremiyorum ağız tadınıza göre ayarlayın ben 2 yemek kaşığı kadar kullanıyorum), tuz, ezilmiş sarımak ve zeytinyağını ekleyip karıştırın.
Haşlanan pancarları (çok ezilmeyecek hafif diri kalacak şekilde ) soğuk sudan geçirdikten sonra servis tabağına alın, hazırlanan sosla karışırın.1-2 saat kadar bekledikten sonra servis yapın.
Afiyet olsun.

1 yorum: